Kráľovna sa nikdy nevzdá

Mravec

Keď sa kapitánka pechoty chystala za kráľovnou oznámiť jej obrovské straty z posledného stretnutia s obrami, nevedela, aká bude jej reakcia. V poslednej dobe boli neúspechy jej vojačiek priveľké a hrozilo, že sa celé spoločenstvo dostane do vážnych problémov. Obri používali stále nové taktiky, dokonca posledná bitka spôsobila v jej armáde neuveriteľnú paniku. Akási tajomná mágia ovládla telá bojovníčiek vyčerpaných dlhým presunom a tieto umierali na záhadnú chorobu v tábore ako muchy. A čo horšie, každý, kto sa dotkol ukoristených suvenírov, tejto kliatbe podľahol. Situácia bola neľahká. Celej kolónii hrozil hladomor. Keď vošla do chrámu kráľovnej hlboko v katakombách, zabudla na strach. Zbadala obrovské priestory plné zárodkov nových pešiakov. V strede sedela kráľovná a majestátne sa vlnila. Ako sa približovala, ten zvláštny zvuk čo počula sa menil na zrozumiteľné slová. Opäť ju premkla úzkosť. Obri vyhrali a kolónia sa bude sťahovať. Ale pešiaci, čakajúci na vyliahnutie, tu ostanú a keď príde ich čas, podajú správu o situácii. Kráľovná sa nikdy nevzdá.

Ak Vám tento úvod pripadal ako z fantasy príbehu, je to zámer. Život jedného z našich domácich nepriateľov, mravca faraónskeho je spleťou poznatkov zo života egyptských faraónov a fantázie spisovateľa.

Kde sa vzali

Mravce faraónske sa k nám dostali v polovici osemnásteho storočia obrovskou náhodou v starej debni, v ktorej si urobila jedna malá kolónia hniezdo. Loď pristala v niektorom prístavnom meste a invázia sa začala. Z malého chumáčiku s jednou kráľovnou a obetavými bojovnicami je dnes niekoľko miliardová populácia okupujúca ľudské obydlia v celej Európe a Ázii. Svojou schopnosťou prispôsobiť sa sa stali hrozbou pre ľudí a sú jedni z mála živočíchov, pred ktorými treba chrániť ľudí a nie naopak.

Ako žijú

Mravec

Mravčia kolónia sa skladá z niekoľkých kráľovien, ktoré majú na starosti obnovu a nárast potomstva. Keďže ich v jednej kolónii môže byť až niekoľko stoviek, rýchlosť množenia je obrovská. Na takéto množstvo kráľovien pripadá desať až stonásobne viac robotníc, čiže až 300000. Samčeky sa v nej vyskytujú len na oplodnenie kráľovien a po tomto akte ihneď hynú. Majú síce smutný osud, ale aspoň nezaberajú miesto a nepožierajú vzácnu potravu. Kráľovná sa dožíva až 300 dní, počas ktorých nakladie asi 350 vajíčok. Z nich sa liahnu larvy, o ktoré sa treba kompletne starať, čiže robotnice ich kŕmia, napájajú, čistia a prenášajú v rámci hniezda. Ak príde ich čas, larvy sa zakuklia a z nich sa vyliahne nový jedinec. Ak majú vhodné podmienky, kolónia sa rozrastá geometrickým radom. Robotnice zaisťujú celý chod hniezda. Sú geneticky vybavené podobne ako normálne samice, ale ich pohlavné orgány sú zakrpatené a preto sa nezúčastňujú na rozmnožovacom procese. Môžu teda všetok svoj čas venovať usilovnej práci v prospech kolónie. Svoju prácu robia obetavo a nemajú možnosť sa preorientovať na inú ani sa nič iné učiť. Je im to geneticky dané a tak nepotestujú.

Podmienky na prežitie

Mravce si stavajú svoje kolónie v rôznych dutinách, puklinách a špárach. Pre svoje pohodlie potrebujú teplo, vodu a potravu. Sú prieberčivé a potravu hľadajú čerstvú a často ju menia a vyberajú si. Optimálna teplota na prežitie je 36 až 31 °C. Ak sa teplota dostane pod +10°C dlhodobo, do týždňa hynú. Bez pomoci ľudí teda nie sú schopné v našich podmienkach prežiť. Človek im ale nevedomky pomáha neustále. Teplovodné kanály tvoriace obrovskú sieť po celej krajine im umožňujú zvládnuť prežitie mimo pôvodného domova. Ak budete hľadať ich hniezdisko, bude niekde v teple. Keďže je však nedostupné, niekedy až 70 cm hlboko v murive, s najväčšou pravdepodobnosťou ho nikdy neuvidíte. Svoje hniezda môžu navyše kedykoľvek presťahovať a navyše sa kolónie rozdeľujú bez akéhokoľvek prejavu násilia a nevraživosti a neskôr spolu kooperujú.

Strava

Strava

Mravec faraónsky obľubuje čerstvú potravu rôzneho druhu. V zásade sa orientuje na látky obsahujúce cukry a teda predstavujú zásobu energie. Takéto látky sú prednostne prideľované robotniciam. Látky obsahujúce bielkoviny konzumujú hlavne samičky produkujúce vajíčka. Proces zháňania potravy je veľmi zaujímavý. Z celkového počtu robotníc túto činnosť vykonáva len asi 10 %. V novom prostredí sa tieto rozlezú náhodne a snažia sa nájsť rôzne druhy potravy. Ak je táto pre nich požívateľná, cestou späť zanechávajú po ceste feromónovú stopu. Ďalšie robotnice sa z hniezda vydávajú buď náhodne, alebo po tejto stope. Je dosť dôležité, ako je táto stopa silná. Ak sa po nej s potravou vracajú viaceré robotnice, stopa silnie a pre ostatné je to signál o dostatku potravy. Ak sa potrava minie, robotnice sa vracajú po tejto ceste späť, ale nevylučujú feromóny a pachová stopa slabne až sa úplne vytratí. To spôsobí, že na takéto miesto sa až na náhodu robotnica nevypraví. Známa dlhá reťaz mravcov krížom cez kuchyňu je teda len feromónmy označená cesta k zdroju potravy.

Ako sa ich zbaviť

Ako bolo spomenuté, cesta k potrave je chemicky značená. Preto sa ľudia márne tešia, že ak vytrú podlahu alebo túto cestu prerušia, likvidujú mravce. Pri bežnej veľkosti kolónie však takýto zásah nepredstavuje žiadny významný krok v boji proti nim. Mravce z Vášho bytu totiž kľudne môžu chodiť hodovať aj do susedných bytov. Ako prvé Vás iste napadne postrek. Ten je však účinný len lokálne a musel by sa vykonať v celom dome. Ak totiž vynecháte čo len jednu kolóniu, za šesť mesiacov ich je opäť plný dom. Prvou cestou k úspechu je obmedziť dostupné zdroje potravy. Zvýšenou hygienou v byte mravce postupne stratia záujem chodiť ďaleko za potravou a svoju kolóniu z Vášho bytu odsťahujú. Na tento účel sa veľmi osvedčila aj špeciálna krieda, ktorou je potrebné obkresliť východ mravcov z kolónie do Vášho bytu. Obsahuje totiž látky, ktoré mravcov nielen odpudzujú, ale bránia v zanechaní feromónovej stopy. Mravce sú zmätené nájdu si iné hniezdisko. Ak sa ich chceme zbaviť úplne, je potrebné využiť ich návyky a zvyklosti. Robotnice nosia do hniezdiska potravu v dvoch formách. Jednak v kusovej podobe, čo bežne vídavame a potom ochutnanú a predtrávenú vo svojich bruškách. Touto predtrávenou potravou kŕmia najmä larvy nových robotníc. Ak by sme použili jed, ktorý účinkuje okamžite, len by sa pár robotníc nevrátilo späť a to je všetko. Preto sa na hubenie mravcov používajú jedy s oneskoreným účinkom. Ak sa chcete spoľahlivo zbaviť mravcov, najideálnejšie sú jedy s účinkom až 15-20 dní po vystavení. Jednou z účinných látok je napr. methopren alebo sulfonamid. Methopren má však priveľmi dlhú dobu účinného vyhubenia mravcov (až 20 týždňov) Preto látky ako sulfonamid a trichlorfon obalené v malých kapsliach o veľkosti 50 tisícin milimetru zabezpečia rýchly a spoľahlivý účinok. Pre dokonalé zbavenie sa mravcov je potrebné tieto nástrahy rozložiť po celom dome. A je kľud na 5-7 rokov resp. do ďalšieho zamorenia. Použitím insekticídnych postrekov v mieste vstupu teplovodných rozvodov do domu každý rok zabezpečia spoľahlivú ochranu pred týmito malými potvorkami.

Prípravky na trhu

V súčasnosti sú na našom trhu dostať niektoré prípravky, ktorú sú naozaj spoľahlivé. Zdôrazňujem však, že pomôžu len Vám a od susedov Vás mravce môžu obťažovať naďalej. Z nich vyberáme.

  • LAFAREX K (vyrába sa od roku 1985),
  • PROTECT (Bábolna Bio),
  • MRAVCOSTOP (Chemina),
  • BILOIT (pastička na mravce).