Hmm ty si taký pekný mus

Myš

...povedala dáma v bielom rubáši a piskľavo sa zachichotala. S tebou by som sa rada množila. Zapišťala, a s ňou aj početná skupina dám na nerozoznanie rovnakých ako ona. Mus sa s chuťou jemu vlastnou pustil do jedla, jedným okom však obhliadol skupinku dám. Áno, stojí to za to. Stredomorské podnebie, príjemná hudba, frivolnosť starého Ríma. Jedlo a neresti. Ani nie pomaly, skôr drsne, sa rozbehol medzi dámy a nevyberane si jednu z nich vzal tak, ako to dokáže len skutočný Mus s veľkým M. Pozorovateľ by bol zdesený nad tým, čoho je svedkom. Sexualita pretkaná pôžitkárstvom a živočíšnosťou. Ale v akcii je skutočný stredozemný starodávny Mus. Mus musculus. Tvor, ktorý si rímsky spôsob života priniesol stáročiami na každé miesto, kam sa spolu s človekom dostal.

Myš domová

pochádza z triedy cicavcov, radu hlodavcov, čeľade myšovitých. Je po človeku najrozšírenejším cicavcom na svete. Možno aj preto, že s ním žije takmer v symbióze. Dospelá myš domová má asi 9 cm dlhé telo a rovnako dlhý chvost. Dĺžka tela aj chvosta sa líši v závislosti od prostredia – čím viac na východ, tým je chvostík kratší. Čiže v Čechách majú myši chvost dlhší, ako tie na Slovensku. Živí sa prevažne rastlinnou potravou, hlavne semenami rastlín. V domácnosti však nepohrdne ničím. Jej apetít je jedinou zbraňou, ktorou proti nej môžeme bojovať. V priaznivých podmienkach sa množí celý rok. Brezivosť trvá 19 - 21 dní. Vo vrhu má 5 - 6 mláďat. Mláďatá sú na 10. deň života osrstené, na 14. deň vidia a 25. deň sa samostatne živia. Dožívajú sa jeden, maximálne dva roky. Pohlavne dospievajú vo veku 2-3 mesiacov. Myš domáca sa prispôsobila životu v ľudskej spoločnosti tak dokonale, že jej napríklad v chladnom prostredí narastie podstatne dlhšia a hustejšia srsť. Dokáže žiť a dokonca odchovať mláďatá aj v chladiacom boxe. Srsť je teda dosť teplá, hustá a vydáva charakteristický zápach. Farba môže byť žltohnedá až šedočierna. Členovia jednej kolónie si pri starosti o srsť vzájomne pomáhajú. Myš domáca má výborný sluch. Vníma tóny do frekvencie 100 kHz (to je o 80 kHz viac ako človek). Aby sa myši navzájom dorozumeli, napríklad pri hľadaní stratených mláďat, používajú vysoké pískavé tóny. Čuch majú veľmi ostrý, pomáha im objavovať potravu a stopy po iných myšiach. Zato zrak majú veľmi slabý, veľké predmety spoznajú iba zblízka. Podľa doposiaľ vykonaných pokusov sa zdá, že ostro vidia predmety iba do vzdialenosti piatich centimetrov.

Ako žije

Myš domáca je prevažne nočné zviera, ktoré sa za potravou vydáva za súmraku alebo v noci a spolieha sa na svoj vynikajúci sluch a čuch. Žije vo voľných kolóniách s jedným dominantným samcom. Pokiaľ hrozí, že sa kolónia príliš rozmnoží, dominantný samec nemilosrdne zaháňa každého votrelca. Všetci členovia jednej kolónie majú špecifický pach, ktorý začínajú prijímať mláďatá už od narodenia, a spoločné teritórium značkujú močom. Myši domáce skúšajú žrať všetko, na čo v dome alebo v jeho okolí narazia, vrátane mydla a sviečok. Veľké škody spôsobujú kolónie myši domácej práve tam, kde je veľké množstvo potravy. Viac, než stihnú zožrať, znehodnotia svojim trusom a močom. Týmto spôsobom môžu myši aj na ľudí prenášať rôzne choroby, napríklad salmonelózu nebo leptospirózu, rovnako aj črevné parazity vrátane pásomnice. V lete myši niekedy opúšťajú ľudské obydlia a žijú na poliach a v krovinách, kde nachádzajú dostatok zrna a rôznych plodov. Keď obyvatelia ostrova St. Kilda pri pobreží Škótska v roku 1930 opustili svoje domovy, miestna populácia myší domácich zakrátko vymrela. Myš je spoločenský tvor s teritoriálnou orientáciou. Zaberá určitý priestor, v prípade dostatku potravy nie väčší ako 5 m2. Je schopná dokonca žiť aj bez pitia tekutín, ak je na ne bohatá jej strava, resp. ak je vlhkosť stravy vyššia ako 15%. Je veľmi obratná, dokáže rýchlo behať aj po stenách, šplhať sa, prelezie otvorom väčším ako 6 mm a nezastaví ju takmer žiadna prekážka.

Ako sa jej zbaviť

RaTrap je lepivá pasca na chytanie potkanov, myší a lezúceho hmyzu. Je to nevysychajúce lepidlo s okamžitou a vysokou lepivosťou, obsahuje potravinové lákadlo na prilákanie škodcov.

AllTrap je lepidlo nanášajúce sa na akúkoľvek tvrdú podložku alebo kartón. Je spoľahlivé a účinné, ako návnadu odporúčame použiť orech alebo syr.