Nas nedogonjat

Šváb

Heeej molodéc, brat môj, poď sem! Tu je všetkého dostatok. Tu nás nenájdu muži v bielom s tou svojou kolínskou čo sa nadýchal Voloďa včera a ostal tuhý. Kričal Saša na svojho druha cez malú dieru v stene. V diaľke bolo ešte vidieť veľké biele postavy ako ťarbavo kráčajú a prinášajú s tichým zasyčaním dych smrti. Jeho kamarát sa inštinktívne pretiahol cez dieru k nemu do susedného bytu. Was sagt du mich? Spustil na Sašu. Á, kamárat je ešte zo starej vlasti! Gospodin Fridrich. Zrazu sa ozvalo zapraskanie a cez dieru vkĺzla dnu zvláštna vec. Fridrich vytušil nebezpečenstvo a zahrabal nožičkami. Saša svojim sklenným pohľadom pozrel na to čudo a keď začul známe zasyčanie, už len zasalutoval a uprel zrak v diaľ k matičke zemi. Zbadal ako po nej Fridrich peláši kamsi preč a pospevuje si akúsi pesničku, ktorú sa naučil po rusky. Nas nedogonjat.... nas nedogonjat...

Šváby patria medzi najrozšírenejších škodcov v ľudských obydliach na celom svete. Vyskytujú sa v potravinárskych prevádzkach, obchodoch, reštauráciách, hoteloch, nemocniciach, obytných domoch, na lodiach atď. Požierajú cukor, med, čokoládu, pečivo, chlieb, cukrovinky, pivo, mlieko, mliečne výrobky, tuky, mäso, údeniny, kožu, kožušiny, ovocie, zeleninu, prírodné textílie. Pri nedostatku potravín môžu požierať aj papier, knihy. Švábovitý hmyz je nebezpečný, lebo hlavne v poslednom období vzrástol až o 30 % počet ľudí alergických na ich trus. Nachádza sa v ňom mnoho patogénnych, mutagénnych, karcinogénnych látok. Samozrejme, netreba tým ľudí strašiť, lebo človek by s trusom musel prísť do kontaktu na kilogramy." Švábie exkrementy vyzerajú nenápadne, ako mleté čierne korenie, preto im človek veľakrát nepripisuje dôležitosť. Šváb je nebezpečný aj z epidemiologického hľadiska. Požiera aj choroboplodné zárodky, čím ich šíri trusom i zvratkami a takto kontaminuje okolie a predovšetkým potraviny. "Stávajú sa vektormi pre množstvo infekčných látok. Môžu prenášať salmonelózy a rôzne druhy vírusov. Nebezpečenstvo nákazy hrozí najmä v nemocničných zariadeniach, lebo čo si budeme klamať, v nemocniciach je vysoký výskyt švábovitého hmyzu. Zaujímavosťou je, že šváby, ktoré si kvôli premnoženiu hľadajú v panalákoch nové priestory, sa radi nasťahujú do bytu, kde sa až prehnane dbá o hygienu. Aj šváb je čistotný živočích, tiež nechce žiť v špine. Napriek tomu, že tam nemusia mať dosť potravy, prežijú aj tam. Sú schopní kanibalizmu a mladšie jedince sa vedia živiť trusom starších. Táto švábia vlastnosť (požieranie trusu) sa v súčasnosti využíva na vývoj najmodernejších insekticídov, fungujúcich na tzv. domino efekte. Čiže šváb ktorý skonzumuje jed, ním nakazí ostatných, živiacich sa jeho trusom.

V Rusku rusa domového pomenovávajú nie podľa najväčšieho slovanského národa, ale podľa obyvateľov Pruska. Aj jeho latinský názov Blatella germanica smeruje k Nemecku. Tento hmyz sa dostal do Ruska až v 17. storočí počas rusko-pruských vojen a priviezli ho z výbojov so zhabanými vecami pravdepodobne samotní ruskí vojaci. Každopádne je to tvor, ktorý našu planétu okupuje už 300 miliónov rokov.

Rus domový - Blattella germanica

Svab

Dorastá do veľkosťi 10 – 15 mm. Farbu má špinavo žltú až svetlohnedú. Obe pohlavia majú krídla, ktoré môžu používať na kĺzavý let. Hoci má dobre vyvinuté krídla, lieta iba zriedka. Dobre lezú po kolmých hladkých plochách. Dáva prednosť teplým miestam (30°) s dostatočnou vlhkosťou a slabým prúdením vzduchu. Znesie aj nižšie teploty a za potravou vojde aj do chladiacich zariadení. Vyskytuje sa po celom svete. Žije aj na celom území Slovenska, jeho výskyt je viazaný na človeka. Vo voľnej prírode u nás nežije. V nebezpečenstve sa snaží čo najskôr ukryť v nejakej štrbine. Aktívny je v noci, cez deň sa ukrýva. V potrave je nevyberavý. Hlavnú zložku potravy však tvoria múka, obilie, ovsené vločky, cestoviny, ovocie, zelenina, mäso, údeniny. Nepohrdne ani papierom, výrobkami z kože, odevmi či plsťou. Rozmnožuje sa po celý rok. Po rituálnom tanci, počas ktorého samček pohládza samičku dlhými tykadlami a po dlhom dvorení, dôjde k páreniu. Potom samička kladie 37 – 45 vajíčok do schránky, ktorú nazývame ootéka a ktorú nosí so sebou až do vyliahnutia mladých, čo trvá asi dva týždne. Nymfy (mláďatá) sa podobajú na dospelé rusy. Počas vývinu sa nymfy niekoľkokrát zvliekajú. Dospievajú za 1 – 2 mesiace. Celý vývin trvá 2 – 3 mesiace. V priebehu života (niekoľko mesiacov) nakladie samička 5 – 7 znášok vajíčok.

Možnosti:

  • Prostriedok na ničenie mravcov a lezúceho hmyzu MRAVCOSTOP
  • Insekticídny prípravok na ničenie a odpudzovanie mravcov a nežiaduceho lezúceho hmyzu (švábov, rusov a pod).
  • Návod na použitie:
    Vďaka dobrému lokálnemu pôsobeniu je účinok prípravku rýchly a spoľahlivý. Je účinný proti mravcom na miestach ich výskytu (terasy, steny stavieb, chodníky, vydláždené plochy a domácnosti). Prípravko umožňuje tri spôsoby aplikácie: posypom, zálievkou, postrekom. Po rozpustení vo vode je použiteľný vo forme zálievky alebo postreku. V dôsledku dobrých odparovacích vlastností použitej účinnej látky, prípravok pôsobí aj na hmyz, ktorý neprišiel do priameho kontaktu s prípravkom. Hmyz tak hynie v dôsledku nadýchania sa výparov účinnej látky v potrave, ktorú si naniesli do svojho hniezda (mraveniska). Pri priamom použití posypom posypte prípravkom tenké pásiky na cestičkách mravcov. Pri aplikácii zálievkou alebo postrekom rozpustite 10g prípravku v litri vody a dôkladne rozmiešajte až do úplného rozpustenia prípravku. Podľa veľkosti hniezda nalejte cca 2litre roztoku do jedného hniezda. Najvhodnejšia doba aplikácie je ráno alebo večer, keď sú mravce v hniezde. V domácnostiach prípravok aplikujte len formou posypu. Prípravok je účinný aj proti inému obtiažnému hmyzu ako sú švábi, rusi a pod.
  • Čas potrebný na biocídny účinok
    Mravec faraónsky / 100% mortalita / 50-60min.
    Rus domový / 90% mortalita / 24-48hodín
    Rus domový / 100% mortalita / 72-96hodín
  • Príprava postrekovej kvapaliny
    Na prípravu postrekovej kvapaliny použite 10g prípravku, ktorý rozpustite v 1 litri vody a pomocou vhodného postrekovača aplikujte na miesta, kde sa pohybujú mravca, prípadne iný nežiadúci hmyz.